Theatre-Laboratory ''Alma Alter''
„Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street”. 

„Alma Alter” za każdym razem prezentuje spektakl jedyny i wyjątkowy. Ich sztuka jest żywa i interaktywna, więc ostateczny kształt nabiera „tutaj, teraz i z tymi ludźmi”, co sprawia, że stanowi alternatywę dla konwencjonalnego teatru.

„Alma Alter” - wielokrotnie nagradzany na świecie m.in. za choreografię podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego„ Orfeusz ”ROMATEATRO FESTIVAL w Rzymie w 2010 roku, czy za najlepszy występ „Hamlet lub trzech chłopców i jedna dziewczyna” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Teatralny Koufar” w Mińsku w 2012 roku.

„Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street”. Miłośnikom musicali znany między innymi z ekranizacji w reżyserii Tima Burtona z bezbłędnymi rolami Johnny`ego Deppa i Heleny Bonham Carter. Najpierw na Broadwayu, teraz w wykonaniu „Alma Alter” i reżyserii Georgi Arsova w Zbąszyniu na deskach Zbąszyńskiego Centrum Kultury!


„Atelier Wiatr” - Joanna Hanć i Iwona Lapo
"Ene, due, rabe"

Poznały się ponad 25 lat temu w szczecińskim liceum plastycznym, w którym marzyły o zostaniu ilustratorkami i gdzie korzystały ze wspólnej ściągi na maturze z historii. Obie ukończyły studia artystyczne, Iwona Lapo w Wiedniu, gdzie mieszka od około 20 lat, Joanna Hanć w Zielonej Górze, w której mieszka również od tego czasu. Obie zostały nauczycielkami i obie są artystkami.

W co się bawiły dzieci przed erą komputerów? Przypomną to sentymentalno-refleksyjne ilustracje Lapo połączone z mozaikami Hanć poukrywane w różnych zakątkach Zbąszynia. To uśmiech i puszczenie oka do przemierzających miasto mieszkańców i przyjezdnych. Nie spodziewasz się nawet, gdzie napotkasz street-art w wersji mini i rozbudzi się w Tobie fala wspomnień z dzieciństwa.
A kiedy widz znów poczuje się dzieckiem, Atelier Wiatr porwie do malowania kredą po chodnikach.
Bądźcie czujni! Sztuka jest wszędzie.


Dorota Bąkowska
"Fun, play, experiment!"

Od 15 lat działa artystycznie – komponuje i działa w przestrzeni muzyki improwizowanej. Swoją wiedzą dzieli się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jej warsztaty związane są z muzyką oraz mediami wizualnymi.

Cechą street artu jest ulotność. A nic nie jest tak efemeryczne, jak muzyka grana na żywo. Magia twórczości Doroty Bąkowskiej polega na improwizacji, której asumpt stanowi bieg zdarzeń, a rytm wyznacza puls miasta. Egzotyczny instrument – balafon, będzie narzędziem artystki do tworzenia konstrukcji muzycznych opartych na zabawie i eksperymencie z brzmienia tego instrumentu.
Zabierzcie swoje instrumenty i przyłączcie się do czarowania muzyką.Jacek Bąkowski
„Dokąd zmierzasz – stopą, ręką, sercem, głową”

Artysta multimedialny - reaguje na zagadnienie, które ma na celu zrealizować. Uzależnia sposób działań od poruszanego tematu. Wachlarz jego przedsięwzięć rozpięty jest pomiędzy fotografię, rzeźbę, teksty, aż po specyficzne obiekty. Od lat 70-tych kreuje wystawy, akcje uliczne i warsztaty. Współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Małą Galerią Związku Polskich Atystów Fotografików, Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Fundacją Sztuki Współczesnej InSitu i po raz kolejny pojawi się na Festiwalu Experyment.

W tym roku materią do działań będzie człowiek. W interakcji z chętnymi stworzy ludzki zarys wzbogacony komentarzem. Ta egzemplifikacja człowieczeństwa będzie stawiać odwieczne pytanie, a Ty, dokąd zmierzasz Człowieku?


Belfry Blues Band
„Blues & Fun”

Czy wiesz, czym zajmują się nauczyciele w wolnym czasie? Czują bluesa!
Z początkiem roku szkolnego 2008 Stefan Ciężkowski zgromadził ekipę bluesowo zakręconych belfrów. Razem grali przez 10 lat. Po przedwczesnym odejściu założyciela, zespół nie przerwał działalności. Do nas ściągnęła ich pani od biologii i techniki, szkolna bibliotekarka, matka wariatka i wokalistka Belfrów Karolina Słoniowska.

Ledwie wybrzmi ostatni przed wakacjami dzwonek, a oni już zbiorą manatki, by pojawić się w Zbąszyniu i otworzyć 19. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Experyment! Zagrają w Filharmonii Folkloru Polskiego covery z lat 50. i 60., a także współczesne aranżacje bluesowe.


Hanka (Anna) Billert
„Robimy własnoręczne kukiełki”

Choć wszystko wokół się zmienia, jedno pozostaje niezmienne – dzieci się bawią. Brzmi jak banał? Jednak zabawa jest najważniejszym zadaniem pociech. Bez względu na miejsce i czasy, wszystkie dzieci muszą się bawić. A jak to było kiedyś? Bada to artystka i etnografka Hanka Billert. Przywraca do życia dawne metody wykonywania lalek. Od 10 lat prowadzi warsztaty kukiełkowe. Angażuje do działania całe rodziny. Warsztaty pobudzają kreatywność i wzmacniają więzi. Rodzice i dzieci mogą odkryć nowe fantastyczne metody spędzania wspólnego czasu.

Już dziś zapraszamy do zapisywania się na warsztaty kukiełkowe, które odbędą się podczas festiwalu w niedzielę 7 lipca.


Agnieszka Błędowska
„Świetlica - Tablica”

„Studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu ukończyłam w 1993 roku na kierunku Grafika. Od 1993 pracuję jako wykładowca
i adiunkt. Obecnie w Szczecinie w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, w Katedrze wzornictwa. Prowadziłam zajęcia w zakresie Intermediów, Rysunku, Projektowania graficznego i Komunikacji wizualnej. Zajmuję się grafiką, fotografią, rysunkiem, tworzę obiekty. Głównym rysem moich działań artystycznych jest ich intermedialność. Wybieram takie narzędzia edycji, które najlepiej zrealizują zamysł artystyczny. Motywy i inspiracje zwykle się przenikają. Teraz szczególnie interesuje mnie gra jako struktura możliwych relacji społecznych i wynikające z niej prawdopodobne interakcje.

Mechaniki gier stały się inspiracją do stworzenia gier w takiej formie - potraktowałam je jako narzędzia, a nie przedmioty zabawy. Co pokazuje ich możliwości do wykorzystania w interakcjach artystycznych i społecznych. W ten sposób stają się narzędziami komunikacji
i wymiany - do testowania w bezpiecznych warunkach symulacji, bez bezpośredniego narażania na trudności realnej sytuacji. Gracz wciela się w zaplanowaną dla niego rolę. Gra angażuje jego emocje i zainteresowanie w podobnym stopniu co realność zdarzeń.”

 

Daniel Bordych
„Elektroniczna wieczorynka”

Daniel Bordych jest związany z muzyką od 20 lat. Ula Bordych od 8 lat zajmuje się sztuką video. Razem pierwszy projekt „Reinkarnacja” przedstawili w 2014 roku. W duecie lub Daniel solo brali udział w wielu imprezach klubowych na terenie kraju oraz festiwalach m.in. Goa Dupa (2012), czy Mediations Biennale Poznań (2014). Kilkakrotnie pokazali się na Experymencie – w latach 2010, 2014, a w 2013 razem z Piotrem Strugałą pokazali wspólne działanie, z którym zaprezentowali się również podczas Finału Szlachetnej Paczki. Współpracowali z Teatrem S, nie tylko muzycznie, bo Ula przez wiele lat była w nim aktorką.

W tym roku na scenie zbąszyńskiej plaży poprowadzą zabawę taneczną, prezentując muzykę na żywo graną za pomocą gramofonów. W sobotni wieczór 6 lipca o godzinie 22:00 startuje „Elektroniczna wieczorynka”.


Dąbrowski/Mańko
„Live set”

Duet Dąbrowski/Mańko powstał w kwietniu 2018 roku w Poznaniu. Jest rezultatem kolaboracji Dawida Dąbrowskiego (PL) - syntezator modularny i Ostapa Mańka (UA) - skrzypce+elektronika. Członkowie duetu są związani z poznańską sceną eksperymentalną. W swojej muzyce łączą nową klasykę, noise, ambient, minimalizm, sonorystyke, contemporary, extended techniques. Podstawowym elementem jest wolna i kontrolowana improwizacja.

W przeciągu 9 miesięcy istnienia duet zagrał w Toruniu (Kulturhauz), Bydgoszczy (Mózg), Miechowie (Festiwal Gadafest), Szczecinie, 6 koncertów w Poznaniu (m.in. Kołorking Muzyczny, Galeria u Jezuitów w ramach Nocy Świątyń, Łazęga Poznańska). Stworzył muzykę dla jeżyckich dzieci jako części pochodu świętomarcińskiego. Zaprezentował swój utwór na "składance" „Uno” niezależnej wytwórni „Wielu Nagrania”.

 

Dawid Grocholewski / Dida
„Underground music”

Dida - chłopak ze Zbąszynia, człowiek z niespożytkowaną energią, który potrafi z rana skakać po rusztowaniach, a wieczorem zagrać na największym evencie w Polsce. Muzyka elektroniczna wyraża jego osobowość i jest odskocznią od życia codziennego. Po wielu latach szukania własnego stylu, dziś najlepiej czuje się we wszelkich odmianach mrocznego Techno. Oficjalnie na muzycznej mapie kraju od 2015 roku.

Do swoich największych sukcesów zalicza zagranie na największej halowej imprezie techno w Polsce - Mayday Poland 2016 (Katowice) oraz na największym festiwalu muzyki elektronicznej w Europie środkowo-wschodniej - Beats for Love 2017 (Ostrava, Czechy).

Wystąpił również m.in. na:
Bass Music Festival w Szczecinie,
Bass Planet w Szczecinie,
Silesia in Love w Chorzowie (Main Stage),
Bass Vibe w Katowicach,
Bass Arena Winter (Zabrze)

oraz gościł w wielu polskich klubach. W 2018 roku zasilił szeregi prężnie działającej agencji eventowo - bookingowej Napalm Music.

Teraz w Was wzbudzi skrajne emocje, bo nadszedł czas, abyście usłyszeli jego Definicję Muzyki Techno!