Ludożercy z innej wsi

Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia. Zespół działa od 2013 roku. Pierwszy raz wystąpił podczas Dragon Folk Fest III w Poznaniu. Muzycy pochodzą z odrębnych środowisk. Malwina najbardziej związana jest z muzyką tradycyjną (Vidlunnia, Bedebede, Droryje), natomiast Tomek - ze środowiskiem kabaretowym. Tomek współpracował z Zenonem Laskowikiem. Jest laureatem Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. (2004). Natomiast jego solowa twórczość osadzona jest w swingu i piosenkach przedwojennych (www.grden.pl)


Ludożercy to połączenie dwóch światów, środowisk i co za tym idzie osobowości. W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska (bałkańskich Cyganów, muzyka węgierska). Tradycja cygańska jest potraktowana idiomatycznie, muzycy nie aranżują ludowych melodii. Nawiązują do charakterystycznej melodyki, harmonii i rozwiązań formalnych. W ich piosenkach spotykają się instrumenty typowe dla wszystkich tych stylistyk jak kontrabas, czy akordeon, ale także te trochę zapomniane - stąd cytra, na której gra Malwina. Tomek Grdeń jest autorem tekstów.


Skąd taka nazwa zespołu?
Pewnego dnia muzycy byli na bardzo ciekawym wykładzie na temat różnych tradycji wiosennych i wielkanocnych prowadzonym przez panią kustosz skansenu w Sanoku. W pewnym momencie padło zdanie: "bo ludożercy to są w sąsiedniej wsi, nie u nas", co zainspirowało muzyków do zabawy słowem "ludożercy": "ludo" - ludowość, ludyczność, oraz "żercy" - czyli ci, którzy przyjmują tradycyjne wzorce, elementy ale w sposób totalny.
 
Oprócz instrumentów i śpiewu na koncertach pojawia się looper, który pozwala na tworzenie wielu warstw muzycznych. Dzięki temu uzyskujemy pełne i barwne brzmienie, pomimo tylko dwóch osób na scenie.

Źródło: ludozercyzinnejwsi.pl/bio

Tomasz Bzdęga – HYPERBOREA 

Ta ambiwalentna wystawa malarstwa, wzbogacona ilustracją muzyczną to podróż w poszukiwaniu raju na ziemi. Są to dzieła sztuki,
z których z jednej strony wyziera mistycyzm, z drugiej doskonale pasują do skandynawskiego wnętrza jako obiekt ożywiający kolorem. Autor jest absolwentem Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie. Na co dzień pracuje jako Główny Instruktor Rawickiego Domu Kultury.

Strefa Niskich Ciśnień 

Projekt rawickich muzyków: Krzysztofa Matysiaka, Mariusza Kupczyka oraz Tomasza Dzikowskiego, którego działalność w dużej mierze związana jest z przestrzenią autorskiego teatru. Częstą praktyką zespołu jest zapraszanie do współpracy ludzi z różnych środowisk twórczych. Tym razem podejmą wspólne działanie z Tomaszem Bzdęgą.

Igor Mikoda – OBIEKT 

Instalacja to synteza przestrzeni brył i gestu rysunkowego – wzajemne przenikanie się tych obszarów. Artysta ukazuje wolność twórczą i plastyczność materii wyrwanej z ram kanonu, przedstawia nieskończone możliwości, jakie daje tworzenie i łączenie. Wystawa jest również manifestacją uwikłania człowieka w „materialnej i niematerialnej” rzeczywistości. Igor Mikoda jest artystą z Poznania, pełni funkcję kierownika Katedry Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, grafiką i projektowaniem.

Agata Magdalena Sulikowska – MALARSTWO 

3 obrazy, sześcioro ludzi. Kim są? Jaka jest ich historia? Sztuka w XXI wieku ma swój głos – każdy obraz zaopatrzony w kod QR,
po zeskanowaniu pozwala na wysłuchanie tego, o czym chce nam opowiedzieć autorka i bohaterowie jej prac.

Pracownia Teatru Tańca - STAMINA 

Pasjonaci sztuki tańca pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego w swym spektaklu pochylą się nad tematem doświadczania kryzysu. Stany emocjonalne, jakie człowiekowi towarzyszą w sytuacji emocjonalnie skrajnej są dla grupy impulsem do rozważań
na temat radzenia sobie z sytuacją trudną. Podłożem inspiracyjnym spektaklu jest teoria dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego.

Drunk`n`Rolled 

Grupa muzyków z naszej okolicy. Na co dzień znamy ich z sumiennie wykonywanej pracy zawodowej oraz jako odpowiedzialnych mężów i ojców. Kiedy wchodzą na scenę, z młodzieńczą energią dzielą się solidną dawką prawdziwego rock and rolla. Wykonują głównie własne kompozycje. W ich tekstach można odnaleźć konteksty filozoficzne i literackie, ale w swych inspiracjach nie boją
się sięgać do kultury współczesnej i odniesień do materiałów odnalezionych w dalekich zakątkach internetu.

Novy Ruch Teatr – CIAO! CIAŁO! 

Spektakl to pełna przygód historia o odkrywaniu swojego ciała i niepohamowanej potrzebie ruchu. Ciało staje się zarazem placem zabaw jak i dziwnym niezbadanym mechanizmem. Lekka forma taneczno-pantomimiczna w przyjaznej przestrzeni jest dostosowana
dla dzieci w wieku od 0 do 5 lat. Po przedstawieniu grupa prowadzi warsztaty dla dzieci i rodziców. Teatr powstał w 2015 roku
z potrzeby o mówieniu o sprawach ważnych i mniej ważnych. Wszystkie reakcje dzieci są na miejscu. „Ciao! Ciało!” to czas na pełną ekspresję.

Maciej Bohdanowicz – OGRODY ROZKOSZY 

Archiwum, jako uporządkowany zbiór, artysta postrzega jako miejsce, w którym brakuje przestrzeni na kreatywność. Stworzony przez niego cykl kolaży cyfrowych to „psychodeliczna wizja uwolnienia archiwum”. Zestawienie elementów niepasujących do siebie. Artysta zajmuje się fotografią i grafiką cyfrową. Jest doktorem sztuk plastycznych, absolwentem Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz adiunktem na macierzystym wydziale.

Przepraszam – ZRZUTA 

Zawiązany w 2015 roku duet przeprowadzi artystyczne interwencje w codziennej przestrzeni na obrzeżach Zbąszynia. Będą one polegały na wytworzeniu i „podkładaniu” obiektów, instalacji, rysunków, myśli, piosenek lub performensów. Ola Kozioł i Suavasa Lewy są aktywni na wielu płaszczyznach twórczej ekspresji. Założeniem jest przybliżenie sztuki do ludzi i odwrotnie.

Joanna Hanć – WLEPKI MOZAIKOWE 

Poprawiające nastrój małe dzieła sztuki. Tych ornamencików trzeba będzie szukać. Artystka skryje w przestrzeni miejskiej swój mini-przekaz. Na co dzień zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową, tkaniną artystyczną, lalkarstwem, ilustracją, prowadzi warsztaty artystyczne, a tym razem zagości z mozaiką.

Jacek Bąkowski i Dorota Bąkowska-Rubeńczyk 

Przygotowana specjalnie na Festiwal praca w interakcji z mieszkańcami zrealizowana w plenerze. Pozostaje nam jedynie oczekiwać
na tę tegoroczną niespodziankę.

Jarosław Fabiś 

Od kilkunastu lat zajmuje się rysunkiem. W międzyczasie studiów budowniczych, z powodzeniem brał udział w konkursach z dziedziny murali – wielkoformatowych malowideł w przestrzeni miejskiej, którymi od dawna się interesuje. W swych pracach nawiązuje
do otoczenia lub historii danej miejscowości.

Mirosław C. Gugała - CALLIGRAFFITI 

Artysta grafik i pedagog, operujący na polu grafiki warsztatowej i projektowej, rysunku, kaligrafii, a także w obszarze form przestrzennych. Zajmuje się kaligrafią ozdabiającą ściany budynków w przestrzeni miejskiej.

Republika Y 

Dawid Majgat jest ambasadorem państwa – Republiki Y. Jego głównym celem jest propagowanie kultury swego państwa za pomocą sztuki wizualnej. Od 2017 roku podróżuje po świecie, malując niebieskie dżungle Republiki Y. W tym roku stworzy mural na przestrzeni wiejskiej prowincji. Ideą będzie połączenie oryginalnej stylistyki artystycznej Republiki Y z historią mieszkańca budynku.

Andrzej Michalik – cykl PEJZAŻ BPK 

Analiza i interpretacja miejsca, w którym mieszka artysta. Codzienny kontakt z naturą jest inspiracją do tworzenia prac rysunkowych
na płaszczyźnie oraz na obiektach z różnych materiałów, również pozyskanych z natury. Artysta jest kierownikiem Katedry Działań Interdyscyplinarnych na Wydziale Sztuk Wizualnych w Łodzi.

Przemysław Szydłowski – murale 

Namaluje murale inspirowane miejscem i rozmowami z mieszkańcami. Kolor i kształt dzieła nawiązywać będą do otoczenia lub wykorzystywać jego elementy. Inspiracją będzie również sposób, w jaki mieszkańcy na prowincji dekorują swoją przestrzeń.

Michał Kaczmarczyk – TRIO 

Autorski projekt gitarzysty jazzowego, kompozytora, absolwenta gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu,
w którym realizuje on swoje muzyczne pomysły oparte na fascynacji dokonaniami artystów związanych ze współczesną nowojorską sceną jazzową. Oprócz lidera w skład zespołu wchodzą kontrabasista Krzysztof Baranowski oraz perkusista Maciej Burzyński. W czasie koncertów formacji usłyszeć można nie tylko kompozycje lidera osadzone w stylistyce modern jazzu, ale również standardy jazzowe.